Quest. Twoja droga do sukcesu – W. Eichelberger, P. Forthomme, F. Nail
Wojciech Eichelberger psycholog, trener, pisarz, buddysta. Miałem przyjemność poznać go na warsztatach kilka lat temu. Po osobistym spotkaniu, do tej listy muszę dodać: osobowość, spokój, wiarygodność, doświadczenie i oczywiście poczucie humoru. Wracam do Quest ze względu na zwięzłości, spójności i komunikatywności tego prostego przepisu na życie.
Quest to osiem etapów rozwoju, przy czym każdy z nich jest jednocześnie cnotą charakteru. Oto one:
- Pokora – świadomość tego czego nie wiemy i nie potrafimy zrobić, ciekawość i otwartość na nowe, autorefleksja, wątpliwości, zadawanie pytań, uznawanie autorytetu innych i gotowość do uczenia się. Grzechy przeciwko pokorze to pycha i arogancja.
- Autonomia – zdolność do obrony własnych pytań i ciekawości, niezadowalanie się gotowymi, utartymi odpowiedziami, kręgosłup psychiczny, uniezależnienie się od otoczenia, świadome dokonywanie wyborów i decydowanie, odpowiedzialność za swoje decyzje. Zagrożenia to uzależnienie przejawiające się przez utożsamianie się z ideologią, statusem społecznym, czy materialnym, konformizm.
- Wizja – umiejętność stworzenia własnej wizji, zdolność do szerokiego obserwowania i pojmowania rzeczywistości, świadomość własnych potrzeb, aspiracji i marzeń, otwartość na nowe. Zagrożeniem jest zaślepienie czyli sztywność myślenia, niechęć do przełamywania stereotypów, konserwatyzm, brak celów i marzeń, potrzeba kontroli.
- Wiara – zdolność do obrony własnej wizji i konsekwentna jej realizacja, pozytywne myślenie, optymizm. Po drugiej stronie wagi znajdziemy: zwątpienie, brak konsekwencji i determinacji w działaniu, wycofywanie się, pesymizm, narzekanie, stagnacja, prokrastynacja.
- Odwaga – podejmowanie ryzyka w różnych wymiarach (społecznym, fizycznym, materialnym) po to by realizować własną wizję, pokonywanie przeszkód, ale i własnych obaw, lęków. Przeciwieństwem odwagi są: lęk, bierność, niepewność, poczucie winy, brak determinacji.
- Świadomość – wiedza o samym sobie, postrzeganie siebie jako części większej całości, jako ważnego, a jednocześnie jednego z wielu elementów układanki, skromność, wyczucie właściwego punktu widzenia (perspektywy). Grzechem jest tu egoizm – wywyższanie się, nadużywanie siły, pozycji, władzy, izolowanie się, uważanie się za lepszego.
- Miłość – takie zdefiniowanie swojej wizji, aby służyła ogólnemu dobru, tolerancja, empatia, rozumienie innych, stawianie potrzeb innych ponad swoimi, dzielenie się. W opozycji znajdziemy nienawiść, pogardę, rywalizację, dominację i ponownie kontrolę.
- Wolność – zdolność do obrony swojej wizji, działań, przekonań, wolność od lęków i obaw przed: brakiem akceptacji, odrzuceniem, samotnością, ale także wolność od lęku przed zasłużonym uznaniem, sławą, odpowiedzialnością, pełna otwartość. Zagrożenie to obsesja, przejawiająca się w myśleniu i działaniu z klapkami na oczach (jedyna słuszna droga), zaślepienie, poczucie winy i lęku.
Autorzy opisując każdą cnotę obrazują ją przykładami, zarówno tymi z życia prywatnego, biznesowego, społecznego jak i tymi zaczerpniętymi od: Lao Tse, Seneki, Andersena, De Mello, Saint-Exupery. Ta krótka książeczka to jedynie skłonienie czytelnika do refleksji, uzmysłowienie mu siatki wartości, na której może orientować swoją życiowa mapę.
Autorskie warsztaty Wojciecha Eichelbergera 8xO, to rozwijanie ośmiu kompetencji zarządzania własną energią: Oddech, Obecność, Oparcie w sobie, Odreagowanie, Odpoczywanie, Odmawianie, Odżywianie oraz Opiekowanie się sobą. Tu podobnie jak w Quest, koncepcja ta składa się w spójną całość: ciało, umysł i duch. Z jednej strony to sposoby radzenia siebie z rzeczywistością (np. stresem), a z drugiej strony, to wskazanie ścieżek rozwoju i narzędzi, które nam pomogą w tym procesie.